2024 spalio 08
2024 m. rugsėjo 19-20 d. Ankaroje vyko PATLIB centrų konferencija, subūrusi intelektinės nuosavybės ekspertus iš Europos bei kitų pasaulio regionų. Konferenciją, kuri tapo svarbiu kasmetiniu įvykiu intelektinės nuosavybės srityje, organizavo Europos patentų tarnyba (EPO) kartu su Turkijos patentų biuru. Iš Lietuvos konferencijoje dalyvavo Vilniaus universiteto (VU), Kauno technologijos universiteto (KTU) bei Vilniaus dailės akademijos PATLIB centrų atstovės.
Pagrindinis renginio tikslas buvo aptarti, kaip intelektinės nuosavybės teisių apsauga ir sklaida gali skatinti inovacijas, palaikyti verslo plėtrą bei prisidėti prie tvarios ekonomikos augimo. Konferencijos metu daug dėmesio buvo skiriama diskusijoms, kaip patobulinti intelektinės nuosavybės valdymo paslaugų infrastruktūrą ir prieinamumą mažoms bei vidutinėms įmonėms. Diskusijų metu buvo akcentuojama būtinybė stiprinti regioninių PATLIB centrų bendradarbiavimą su akademinėmis institucijomis ir verslo atstovais.
Vienas iš minėtų prioritetų – plėsti regioninių PATLIB centrų prieinamumą ir didinti jų veiksmingumą, ypač besivystančiose rinkose. Labai daug dėmesio buvo skiriama dvynių projektų iniciatyvai ir EPO žinių perdavimo Afrikai mentorystei.
PATLIB konferencijoje susirinkę ekspertai dalijosi patirtimi ir idėjomis, kaip spręsti naujus kylančius iššūkius, susijusius su dirbtinio intelekto poveikiu intelektinei nuosavybei. Konferencijos metu buvo pristatyti ir įvairūs technologiniai įrankiai, duomenų bazės, skirti pagerinti PATLIB centrų teikiamas paslaugas.
Vienas iš pagrindinių pranešėjų buvo Europos patentų tarnybos prezidentas Antonio Campinos, kuris išreiškė tvirtą įsipareigojimą skatinti intelektinės nuosavybės teisių supratimą ir jų prieinamumą tiems, kuriems tai būtų reikalinga.
Pasak Aistės Žvirblienės, Vilniaus universiteto PATLIB centro atstovės universitete, metinė PATLIB konferencija Ankaroje ne tik stiprino bendradarbiavimą tarp Europos ir pasaulio IN ekspertų, bet ir suteikė galimybę giliau susipažinti su naujomis technologijomis, kurios yra integruojamos į PATLIB centrų darbą. Aistė pabrėžia: „Panašu, kad ateinančiais metais IN apsaugos paslaugos taps dar prieinamesnės, o tai labai svarbu inovacijų skatinimui. Vilniaus universitete, kaip PATLIB centre, atliekame pirminę patentinę paiešką, galime pasiūlyti technologijų patentabilumo vertinimo paslaugas. Būtent EPO siūlomų įrankių pagalba optimizuojame savo darbą ir pagreitiname sprendimų priėmimą mokslininkams dėl išradimų patentavimo.“
KTU Intelektinės nuosavybės valdymo vadovė Greta Žėkienė pažymi, kad tinklaveika yra esminis elementas, užtikrinantis sėkmingą PATLIB centrų veiklą.
„Šis dalyvavimas suteikė galimybes užmegzti ir atnaujinti ryšius su kolegomis bei pasidalinti savo patirtimis ir iššūkiais kompleksiškoje intelektinės nuosavybės aplinkoje. Europos patentų biuro siūlomos iniciatyvos, projektai, duomenų analizės įrankiai padeda mums intelektinės nuosavybės valdymo bei technologijų perdavimo srityse. Tai sudaro puikias sąlygas bendradarbiavimui, inovacijų vertinimui ir jų sklaidai. Džiaugiamės turėdami galimybę būti šios ekosistemos dalimi“, ‒ teigia G. Žėkienė.
PATLIB, arba pramoninės nuosavybės informacijos centre, galima gauti konsultaciją intelektinės nuosavybės apsaugos ir komercinimo klausimais; juose teikiamos patentų paieškos paslaugos. Vilniaus universitetas ir Kauno technologijos universitetas dalyvauja PATLIB centrų, koordinuojamų Valstybinio patento biuro, veikloje kartu su kitais 6 PATLIB centrais Lietuvoje.
Grįžti į pagrindinį