2024 spalio 07

Ar verslumo ir inovacijų skatinimas universitetuose gali daryti įtaką aukštųjų technologijų ekosistemai? – Europos inovacijų ir technologijų instituto finansuotų projektų patirtys

Žinių ir technologijų perdavimas yra pakankamai sudėtinga sritis, apimanti ne tik mokslinių tyrimų pagrindu sukurtų rezultatų pritaikomumo rinkoje ar visuomenei pasiūlos formavimą, bet ir mokslo-verslo partnerysčių skatinimą verslo poreikiams atliepti. Inovacijos ir verslumas yra itin svarbios į giliąsias technologijas (angl. deep tech) besiorientuojančioms įmonėms. Tokio pobūdžio sprendimų vystymas reikalauja ne tik daugiau resursų ir investicijų, bet kartais itin unikalios sudėties, kompleksinių kompetencijų juos kurti. Universitetai, kaip didelės organizacijos, plėtojančios kelias mokslo sritis, gali pasiūlyti tarpdisciplininius sprendimus, tačiau bet kokiu atveju tokių sprendimų pritaikomumas rinkoje įmanomas tik pasitelkus verslumo ir inovatyvumo perspektyvą. Tad šiuo aspektu universitetai taip pat turi iššūkių keisti savas mokslinių tyrimų ir ugdymo darbotvarkes, siekdami atliepti aukštos pridėtinės vertės produktus ir paslaugas kuriančių ar ketinančių kurti įmonių poreikius.

2024 m. birželį Europos inovacijų ir technologijų institutas organizavo iniciatyvos „HEI Initiative“* pilotinio periodo pabaigos renginį. Jame dalyvavo daugiau nei 250 dalyvių iš 65 „HEI Initiative“ finansuojamų 3 kohortų projektų. Kelios „TTO Lithuania“ tinklo organizacijos kartu su partneriais įgyvendino Europos inovacijų ir technologijų instituto „HEI Initiative“ finansuojamus projektus. Šiame straipsnyje dalinamės Vilniaus universiteto, Vilnius Tech ir Vytauto Didžiojo universiteto vykdytų projektų pasiekimais ir įžvalgomis apie verslumą ir inovacijas.

Vilniaus universitetas dalyvavo keliuose EIT „HEI Initiative“ projektuose: UNIcorn ir UNITeD. UNIcorn projektas, koordinuojamas Talino technikos universiteto, leido suvienyti Baltijos šalių mokslo ir studijų institucijų pajėgas vystant žinių ir technologijų perdavimo veiklas. Tuo tarpu vėlesniame UNITeD projekte, kurį koordinavo Vilniaus universitetas, prisijungus partneriui iš Suomijos, projekto veiklos buvo nukreiptos į verslumo kompetencijų ugdymą Baltijos-Šiaurės šalių universitetuose, stengiantis atliepti giliųjų technologijų įmonių poreikius darbuotojų rengimui ir tarpdisciplininių mokslo sprendimų, kuriamų universitetuose, pasiūlai. Dr. Kristina Babelytė-Labanauskė, Vilniaus universiteto Inovacijų skyriaus vadovė, pasakoja, kad EIT dėmesys ir finansavimo galimybės žinių ir technologijų perdavimo sričiai sudarė galimybes iš projekto partnerių išmokti ir kartu spręsti daugialypės žinių ir technologijų perdavimo srities klausimus. Projekto partneriai dalinosi praktika, kaip organizuoti intelektinės nuosavybės apsaugos ir komercinimo procesus universitetuose, kartu modeliavo ir vykdė jaunųjų tyrėjų verslumo kompetencijų ugdymą ir išbandė naujas tarpdiscpliniškumo skatinimo veiklas organizuojant mokslinius tyrimus. Kristina Babelytė-Labanauskė pažymi, jog nors dar kiek anksti vertinti EIT „HEI Initiative“ projektų ilgalaikį poveikį visų projekto partnerių universitetų žinių ir technologijų perdavimo veikloms, tačiau tokios iniciatyvos keičia verslumo kultūrą universiteto bendruomenėje ir skatina didesnį dėmesį universitete kuriamų mokslo sprendimų pritaikomumui versle ar visuomenės poreikiams.

Vytauto Didžiojo universitetas dalyvavo EIT „HEI Initiative“ projekte „Entrepreneur“, kurį koordinavo universiteto strateginis partneris iš Lenkijos, Silezijos universitetas. Projekto tikslas – atnešti radikalių pokyčių kuriant į studentus orientuotus, atvirus ir įtraukius universitetus, pagrįstus aukštojo mokslo institucijų, viešojo ir privataus sektorių bei piliečių bendradarbiavimu. Įgyvendinant projektą kartu su partneriais iš Ispanijos, Graikijos, Švedijos, Kipro ir Ukrainos, didelis dėmesys buvo skiriamas studentų ir mokslininkų entreprenerystės kompetencijų ugdymui. To buvo siekiama norint paskatinti didesnį mokslo pagrindu sukurtų inovacijų komercinimą. Vytauto Didžiojo universiteto Komunikacijos ir technologijų perdavimo centro vadovo Edvino Samio teigimu, projektas buvo išskirtinis ne tik dėl bendradarbiavimo su projekto partneriais ir gerųjų praktikų mainų, bet ir vienijant HEI bendruomenę bei dalinantis rezultatais visų „HEI Innitiative“ iniciatyvos mastu. „Entrepreneur“ projekte reikšmingą dalį užėmė TTO specialistų kompetencijų identifikavimas. Tai leido susipažinti su kiekvieno iš partnerių stipriosiomis ir tobulintomis kompetencijomis. Pasiekti rezultatai tikrai džiugino. Projekto metu įvyko 14 nacionalinių ir 2 tarptautiniai hakatonai, entreprenerystės kompetencijas pakėlė daugiau 1500 studentų ir mokslininkų. Numatomas ilgalaikis projekto poveikis – toliau tęsti pradėtas veiklas visose institucijose. Konsorciumo rėmuose parengtos keturios bendros projektų paraiškos inovacijų vystymo, entreprenerystės ir technologijų perdavimo tematikose.

Vilnius Tech koordinavo HEI iniciatyvos projektą pavadinimu „EuroSpaceHub“. Projektas „EuroSpaceHub“ siekia skaitmeniniu būdu sujungti Europos kosmoso ekosistemą – apimant technologijų perdavimo centrus, pramonę, kosmoso akceleratorių tinklus, mokslinių tyrimų centrus ir aukštąsias mokyklas, universitetus. „Kartu su partneriais kūrėme Europos kosmoso ekosistemą, kur visi ekosistemos dalyviai galėtų lengvai susisiekti ar susijungti bendradarbiavimui pagal poreikius, pasinaudoti paramos programa kaip pvz. „Europos Horizontas“ ar rizikos kapitalo programomis. „EuroSpaceHub“ sutelkė dėmesį į atotrūkio tarp akademinių institucijų ir pramonės mažinimą, pasitelkdamas bendradarbiavimo mąstyseną ir verslumo įgūdžių didinimo ir skatinimo programas universitetuose, apjungtas ir įgyvendinamas technologijų perdavimo centrų pagalba,“ – pasakoja Vilma Purienė.

„EuroSpaceHub“ konsorciumo partneriai kartu su Vilnius Tech buvo dvi pirmaujančios aukštosios mokyklos: Tarptautinis kosmoso universitetas (FR), Madrido Complutense universitetas (ES) bei du startuoliai LUNEX (NL) ir Collabwith Group (NL) bei 12 asocijuotųjų kosmoso ekosistemos partnerių. Kartu su partneriais projekto metu buvo sukurta nauja kosmoso inovacijų ir verslumo ugdymo programa, pagrįsta gerąja patirtimi, kuri jau taikoma konsorciumui priklausančiose aukštosiose mokyklose, įskaitant mentorystės programą ir pramonės iššūkius. Vilma Purienė, Vilnius Tech Žinių ir perdavimo centro vadovė akcentuoja, kad projekto metu konsorciumas siekė paskatinti institucinę transformaciją aukštosiose mokyklose (universitetuose), siekiant padidinti jų verslumo gebėjimus, suteikiant technologijų perdavimo centrams, kaip ekosistemos ašiai, įgaliojimus ir sukuriant tiltą tarp verslumo ugdymo ir kosmoso inovacijų ekosistemų.

 

* The EIT’s HEI Initiative: Innovation Capacity Building for Higher Education is a joint EIT Community activity coordinated by EIT RawMaterials. The initiative is a key objective for the European Institute of Innovation and Technology (EIT) as part of its new strategy, the EIT Strategic Innovation Agenda 2021−2027. The initiative aims to support higher education institutions with expertise and coaching, access to the EIT innovation ecosystem, and funding, enabling them to develop innovation action plans complementing the needs of individual higher education institutions.

Grįžti į pagrindinį