2024 liepos 18
Jau įsibėgėjus vasarai paklausėme „TTO Lithuania“ tinklo kolegų apie mus kasdien supančias sąvokas: inovacijas, intelektinę nuosavybę, verslumą bei žinių ir technologijų perdavimą. Kviečiame susipažinti su kolegų mintimis ir pasvarstymais.
Inovacijos, ko gero, yra dažniausiai mūsų darbe sutinkama sąvoka. Kauno technologijų universiteto (KTU) Nacionalinio inovacijų ir verslo centro vadovas Mindaugas Bulota teigia:
„Žmonės žinias paverčia technologijomis, o technologijas produktais. Produktai, kurie paremti iš esmės nauja (anksčiau nežinota, nenaudota) technologija ir žiniomis, bei kuria vertę visuomenei, ir yra inovacija“.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Sveikatos inovacijų vystymo centro vadovas Edmundas Šalna pažymi tamprų inovacijų ir verslumo ryšį.
„Inovacija yra neatsiejama nuo žinių ir technologijų perdavimo bei verslumo. Kaip sakė žymioji Edith Widder : „Exploration is the engine that drives innovation. Innovation drives economic growth.“, — sako E. Šalna.
„Viena vertus, žinių ir technologijų perdavimo sėkmė – tai gerai sustyguotas bendradarbiavimo procesas. Kita vertus, nėra taip paprasta, nes naujos žinios, kuriamos universitete, yra grindžiamos jau sukurtomis žiniomis, įrodant naujumo savybes. Dažnai toks pagrindimas yra sudėtingas mokslu grįstas argumentavimas, tad tai paaiškinti paprastai, o juolab įtinkinti verslo įmones ar investuotojus imtis inovatyvių sprendimų įvedimo į rinką, yra iššūkis. Todėl dalijimasis žiniomis, gebėjimais ir patirtimi: tiek universiteto mokslininkų – verslui, tiek verslo – apie verslo problematiką ir iššūkius – juos galinčius spręsti mokslininkams, yra žinių ir technologijų perdavimo esmė. Tuo tarpu žinių ir technologijų perdavimo komandos rolė universitete yra skatinti mokslo-verslo bendradarbiavimą, nes tokio bendradarbiavimo kelyje sukuriamos prielaidos mokslu grįstoms inovacijoms, kurios gerina mūsų visų kasdienybę“, — sako Kristina.
Inovacijas dera tinkamai apsaugoti. Tad štai keletas pamąstymų apie intelektinę nuosavybę iš TTO Lithuania tinklo kolegų lūpų.
„Intelektinė nuosavybė yra tarsi spyna, kuri saugo ir kontroliuoja jūsų kūrybinių idėjų panaudojimą. Idėjos autoriui, kaip ir namo savininkui, reikia apsisaugoti nuo vagišių, kurie kėsinasi pasisavinti neprižiūrimą turtą. Reikia suprasti, jog kūrybinių idėjų ir inovacijų atsakingam panaudojimui yra labai svarbūs pačio savininko aktyvūs veiksmai. Kaip namo savininkui norint apsisaugoti reikėtų įsirengti stebėjimo kameras ir signalizaciją, taip ir intelektinės nuosavybės objekto savininkui rekomenduojama patentuoti, licencijuoti ar pasinaudoti kitomis teisinėmis priemonėmis, kurios reikalingos veiksmingai apsaugai“, — sako Edvinas Buinauskas iš Kauno Vytauto Didžiojo universiteto.
Jam antrina ir Greta Žėkienė iš Kauno technologijų universiteto (KTU). Pasak jos: ,,Intelektinė nuosavybė yra kaip oras — nematoma, bet gyvybiškai svarbi inovacijoms. Nepamirškite apsaugoti savo idėjų, kitaip teks išradinėti, kaip jas susigrąžinti atgal“, — sako KTU Nacionalinio inovacijų ir verslo centro Intelektinės nuosavybės valdymo vadovė.
Išradimai ir technologijos, kartu su turimais patentais, taip ir liktų dulkėti stalčiuje, jei ne išradėjų verslumas.
„Verslumas tai savybė pritaikyti vieną technologiją gaminti ir parduoti „n“ skirtingų produktų“, — sako KTU (KTU) Nacionalinio inovacijų ir verslo centro vadovas Mindaugas Bulota.
„Verslumas yra gebėjimas vartotojus įtikinti, kad be vieno ar kito produkto jie negali gyventi, nors prieš 5 minutes apie tą produktą nei nežinojo. Tai asmeninių savybių rinkinys, kuris kartu su tikrąją produkto verte, sudaro neatskiriamą tandemą ir užtikrina inovacijų patekimą į rinką. Tikrai džiugu matyti, kaip lietuviams vis dažniau nepritrūksta drąsos ir užsispyrimo verslaujant ir kuriant įmones, kurios tampa tarptautinėmis“, — sako Vilniaus universiteto Inovacijų skyriaus inovacijų vadybininkė Žiedūnė Kiznytė.
Grįžti į pagrindinį